Hiperparatireoidizam je poremećaj u kojem doštitne (paratireoidne) žlijezde stvaraju previše paratireoidnog hormona (PTH), zbog čega dolazi do povišenja kalcija u krvi (hiperkalcemija) i smanjenja fosfora.
Paratireoidne žlijezde su male, veličine graška (5-7 mm), obično ih ima četiri, smještene su straga uz štitnjaču i imaju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže kalcija i fosfora u organizmu.
Najčešći uzrok hiperparatireoidizma su dobroćudni tumori (adenomi) jedne od doštitnih žlijezda. Rjeđe se radi o hiperplaziji svih žlijezda ili iznimno o karcinomu doštitne žlijezde (manje od 1% slučajeva).
Vrlo je važno razlikovati tri osnovna oblika jer imaju različito porijeklo, klinički tijek i liječenje.
Primarni hiperparatireoidizam
Sekundarni hiperparatireoidizam
Tercijarni hiperparatireoidizam
Simptomi
Primarni hiperparatireoidizam često dugo nema nikakvih simptoma i otkrije se slučajno prilikom rutinskog određivanja kalcija. Kad se ipak pojave simptomi, oni su često nespecifični i polagano napreduju.
Komplikacije
U QMC-u provodimo kompletnu dijagnostiku:
Laboratorijske pretrage krvi i mokraće:
• povišeni kalcij u krvi (hiperkalcemija),
• povišeni ili neprikladno normalni PTH,
• sniženi fosfor,
• ponekad povišeni markeri koštane razgradnje (osteokalcin, CTx).
• često povišen kalcij u 24-satnoj mokraći.
Ultrazvuk vrata:
• može otkriti uvećanu doštitnu žlijezdu (adenom).
Sestamibi scintigrafija (paratiroidna scintigrafija):
• najpouzdanija metoda za preciznu lokalizaciju adenoma, neophodna za planiranje operacije.
DEXA denzitometrija:
• za procjenu gustoće kostiju i rizika od prijeloma.
Primarni hiperparatireoidizam
Sekundarni hiperparatireoidizam
Tercijarni hiperparatireoidizam
Operacija se izvodi ciljano, uklanja se samo adenom ili hiperplastična doštitna žlijezda. Štitnjača se najčešće u potpunosti očuva, osim ako istodobno postoji struma ili čvorovi.
Nakon operacije doštitnih žlijezda ne piju se hormoni kao za štitnjaču, ali može biti potrebna privremena nadoknada kalcija i vitamina D dok se preostale paratireoidne žlijezde ne prilagode.
Najčešće se kući ide 24-48 sati nakon operacije. Povratak uredskim poslovima moguć je kroz 7-10 dana, a teži fizički rad nakon 2-3 tjedna.
Kod uklanjanja adenoma ili dijela hiperplastičnih žlijezda, preostale žlijezde najčešće nastave raditi normalno. Ako se privremeno „uspavaju“, mogu nastati znakovi niskog kalcija (trnci, grčevi) koji se korigiraju kalcijem i vitaminom D. Trajna hipokalcemija rijetka je.
QMCmed LEKSIKON
Ostali postovi
Doktori