Hipotireoza označava smanjenu funkciju štitnjače, odnosno stanje kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona (T4 i T3), što usporava metabolizam i utječe na gotovo sve organe u tijelu.
Najčešći uzroci su:
Važno je istaknuti da hipotireoza nije samo problem endokrinologa, nego stanje koje može zahtijevati i kiruršku obradu ako je povezana s čvorovima ili povećanom štitnjačom (strumom).
Najvažniji poznati čimbenici rizika su:
Važno: iako su poznati rizični čimbenici, hipotireoza može nastati i bez jasnog uzroka, zbog čega su preventivne kontrole hormona štitnjače preporučljive u rizičnih skupina.
Simptomi se razvijaju postupno, a zbog usporenog metabolizma zahvaćaju cijeli organizam. Najčešći su:
Ako se ne liječi, hipotireoza može dovesti do povišenih masnoća u krvi, ubrzanog razvoja ateroskleroze i srčane slabosti.
Hipotireoza se u pravilu dijagnosticira i liječi endokrinološki, uz praćenje hormona TSH i FT4.
Međutim, ako je uzrokovana:
U QMC-u provodimo kompletan i multidisciplinarni pristup, koji uključuje:
Da, kod trajne hipotireoze (Hashimoto ili nakon operacije/ radiojoda) potrebno je uzimati levotiroksin cijeli život. Doziranje se podešava prema TSH i obično je stabilno.
Ako se liječi, nije opasna. Ako se zanemari, može dovesti do povišenih masnoća, srčanih problema i u ekstremnim slučajevima do miksedemske kome.
Kod Hashimoto tireoiditisa funkcija se postupno i trajno gubi, dok kod blagih postoperativnih ili postporođajnih oblika ponekad dolazi do djelomičnog oporavka.
Nakon uvođenja terapije, kontrolira se TSH svaka 6-8 tjedana, kasnije jednom do dvaput godišnje. Kod strume i čvorova radi se i ultrazvučno praćenje.
Ako je hipotireoza posljedica velike strume ili multinodozne štitnjače koja uzrokuje poteškoće s disanjem ili gutanjem, ili ako se javi sumnjiva ultrazvučna slika, preporučuje se kirurško liječenje.
QMCmed LEKSIKON
Ostali postovi
Doktori